2020 yılının muhasebesi ve “milyon dolarlık altın yumurtlayan tavuğu kesmek.”

Bu yıl, 2017'den beri işlerin zirve yaptığı yıl oldu.

Şubat ayında stoksuz e-ticaret eğitiminin tek başına satışına son verdik. Bu, şirketin başarı düzeyini artırmak anlamında önemli bir stratejik karardı ve işe de yaradı. Eğitimi satın almanın hayatını değiştirmek için yeterli olduğunu sanan ve öğrenme ve uygulamaya dair istek, çaba, enerji sergilemeyen geniş bir kitleyle yollarımızı ayırmış olduk. Bundan kaynaklanan şikayetler kesiliverdi ve bizi çok rahatlattı.

Pandemi, hem e-ticaret hem de online eğitimi uçurdu. Bu, Amerika’da e-ticaretin toplam perakendedeki payını gösteren grafik. Covid etkisine bakın:

Bu da, bizim de müşterisi olduğumuz online eğitim platformu Teachable’ın Covid’deki trafik artışını gösteren grafik:

İşte biz de Ağustos ayında, Şubat 2017'de kurulduğumuzdan beri en karlı ayımızı geçirdik. Pandemi nedeniyle Teachable’ın üç ay geç gönderdiği 1 milyon dolarlık tebrik plaketi ofisimize ulaştığında biz 2.5 milyon doları geçmiştik bile:

Nasıl yaptık? Büyük oranda dijital reklamcılığı verimli kullanarak. Bu süreçte Facebook, Instagram ve Youtube reklamlarına yarım milyon dolardan fazla para harcadık. Tabii kullanıcıyı sitenize getirmek yetmiyor, ona uygun ürünler de sunmalısınız. Bu yıl sunduğumuz ürünlerin fiyatları 9 dolarla 20.000 dolar arasında değişiyordu. Yani her profile hitap edebilen bir şirket haline geldik.

10.000'den fazla dropshipping eğitimi, üç yılda 3500'den fazla dropshipping danışmanlığı sattık. 8'i ücretsiz, 24 eğitim programımıza kaydolan kişi sayısı bu yıl 134.000'i geçti. Türkiye’nin açık ara en büyük online eğitim platformuyuz:

Her hafta Zoom’da kursiyerlerimize özel ikişer soru-cevap yayını yapıyoruz. Bu arşivde onlarca saatlik çok değerli bir veri havuzu bulunuyor:

Canlı soru cevap dışında Kaya Connect adlı destek platformumuzda gelen sorulara neredeyse anında cevap veriyoruz. Bu yıl aşağıdaki gibi 3886 email ve 7436 yorum yanıtladık:

Teknik sorunların yanıtlandığı Zendesk’te de 13.000'den fazla soruyu, endüstri standardının dört katı hızla yanıtlamaktan dolayı mutluyuz:

Özetle ekipçe çok çalıştık, çok ürettik. Tüm ekibimize müteşekkirim. Çağrı merkezimize gelen binlerce lead arandı, onbinlerce dakika görüşme yapıldı. Ben Instagram’da soru cevap yanıtlamaya devam ettim.

Şimdi biraz yavaşlıyoruz. Gerileme anlamında asla değil, tam tersine… Uğraştığımız şey sayısını azaltıp, o alandaki etkimizi kat kat artıracağız. Önce, web sitemizdeki eğitimler tamamen kalkacak. Twitter hesabımı gizlemiştim, bunu Facebook, Youtube ve Instagram’ın gizlenmesi izleyecek. Günlük yaptığım canlı yayınları önce haftada bire, sonra ayda bire indirdim. Bunu da bitirip, sadece otomasyon müşterilerine yönelik hale getireceğiz. 19.000 kişinin kayıt olduğu Telegram grubu da kapanacak.

Amazon danışmanlığının fiyatı 1 Ocak’ta iki katına çıkıyor. Daha az kişiye çok daha fazla dolar kazandırma olanağımız olacak. Sonra, 31 Ocak’ta yeni danışmanlık kaydını tamamen sona erdireceğiz. O tarihten önce kayıt olanlara yukarıda bahsettiğim destek hizmeti ömür boyu sürecek.

Neden bunu yapıyoruz? Online eğitimden milyonlarca dolar kazanırken altın yumurtlayan tavuğu kesmek niye?

Çünkü yeni başladığımız otomasyon programında e-ticaretin ne olduğunu anlayan birkaç bin kişiye onlarca milyon dolar kazandırmak, konuyla ilgisi olmayan onbinlere satış yapmak ve cevap yetiştirmekten çok daha verimli. Bu kitle daha internetten 100 dolar bile kazanmamışken onlara “Çok değil, ayda 1000–2000 dolar ek gelir bile hayatınıza olumlu yansır.” dediğinizde kendilerini hakarete uğramış sayıyorlar. Öğrenilmiş çaresizliği yıkmaya çalışmak, kaşıkla kuyu kazmaya benziyor. E-ticaretin ne olduğu sorusuna “Trendyol, Hepsiburada gibi siteler var, belki duymuşsunuzdur, ya da en kötü ihtimalle önümüzdeki dört yıl içinde duyarsınız.”dan başlamak gerekiyor. Sürekli vurgu yaptığım “2025'te görüşürüz” ifadesinin anlamı da işte bu. Bazılarınıza bunlar dalga geçmek gibi gelebilir ama, durum gerçekten de böyle. Büyük şehirler dışında daha bırakın interneti, bilgisayara erişimi olmayanların oranı %64.

Bugüne kadar çok enerji harcayıp, kursiyerlerimiz için milyonlarca dolarlık değer ürettik. Artık tam otomasyonla, çok daha az enerjiyle, bu miktarı katlama zamanı.

Bu dediğim üç yıllık süreci yaşamadan anlamak çok kolay olmayabilir. Belki de “Ben olsam devam ederim” diyorsunuz. Ama yaşanan süreç, verimliliği her anlamda dayatıyor. Ve bir sonraki aşamaya yükselmek için, ağırlıkları atmak ve sürtünmeden tamamen kurtulmak şart.

2021, otomasyonun yılı olacak. Ne kadar yüksek rakamlara ulaşacağımızı şaşkınlıkla izleyeceksiniz. Yılın son günlerinde yazacağım 2021 muhasebesiyle ilgili blog yazısını iple çekiyorum.

Not edin, “demişti” dersiniz :D

Sonradan aklıma geldi, bir de değer bilme meselesi var. Sadece değer bilenlere hizmet etmek son derece haklı ve meşru bir talep. 2017'den beri, web sitemizdeki 8 ücretsiz eğitimizden onbinlerce dolar kazanan yüzlerce kişi oldu. Katılan kaç kişi derseniz, onbinlerce kişi. Artık ücretsiz ya da birkaç yüz dolarlık eğitimler yok, 20.000 dolarlık iade garantili otomasyon programı var. Müşteri profilimiz de tamamen değişiyor ve daralıyor. Bir şirketin evrim öyküsü işte böyle…

--

--

https://www.hair-transplant-turkey.com https://www.tokenalerts.co

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store